"Základní prioritou každého, kdo se zabývá léčením, je nalézt zdraví člověka. Nemoc dokáže nalézt kdokoliv."            Dr. A. Still

KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE (KST)

je jemná manuální terapeutická technika, která pracuje s pulzem mozkomíšního moku.

Cranium jsou kosti na lebce a sacrum je křížová kost.

Mezi těmito dvěma základními místy pulzuje mozkomíšní mok, který je obalen tvrdou plenou mozkovou. KST pracuje na uvolnění těchto membrán, aby pulzace mozkomíšního moku byla v těle přirozená a harmonická. Tedy, aby se fyzické, psychické i duševní tělo dostalo zpět do přirozené původní harmonie.

Kraniosakrální práci s tělem vyvinul na počátku 20. století americký osteopat Dr. W. Sutherland, žák zakladatele osteopatie Dr. A. Stilla, na základě svých experimentů a zkušeností. Vytvořil model a teorii o tom, jak centrální systém mezi craniem (lebkou) a sacrem (kostí křížovou) a jejich pohyb v tekutinách ovlivňuje lidskou bytost. Zjistil, že lebeční kosti ve skutečnosti nejsou srostlé, ale že se pohybují a že tento pohyb indikuje respirační (dechový) systém. Pracoval s lebkou a jednotlivými pohybujícími se lebečními kostmi, s membránami a také s prouděním mozkomíšního moku. Později obrátil svoji pozornost k síle, která je toho všeho původem, která pohybuje potencí (bioenergií), tekutinami, tkáněmi a kostmi. Tyto pohyby jsou způsobeny pohybem základní životní síly, kterou nazval Dech života. Jsou projevem základních samoléčivých a samoregulačních sil v těle.

Tento mikropohyb umí kraniosakrální terapeut nahmatat svýma rukama. Napětí v těle způsobují bolest a utrpení, také snižují mikropohyb v těle. Jemným dotykem terapeuta pojivové tkáně měknou a pohyb se uvolní. Můžete prožívat vjemy tepla, brnění nebo tahu, prožívat různé emoce, může se Vám chtít smát, může se Vám chtít křičet, brečet. Dopady fyzických a psychických traumat jsou rozpuštěny a bolest ustupuje.

Jaký je průběh kraniosakrálního ošetření?

Na youtube.com jsem vybrala 3 videa, díky nimž se můžete dozvědět o KST mnohem více ...